Elinkeinoelämän keskusliitto EK:n heinäkuun 2025 suhdannebarometrin mukaan suomalaisyritysten kehitys on ollut alkukesällä yleisesti heikkoa.

Kiinteistöpalveluiden suhdannetilanne oli heinäkuussa vähän normaalia heikompi. Myynti on kuitenkin hieman kasvanut kesäkuun alussa ja suhdanneodotukset ovat hienoisessa nousussa. Noin kolmasosa kiinteistöpalvelualan yrityksistä kertoi kärsivänsä ammattitaitoisen työvoiman puutteesta.

Rakennusalan näkymät olivat barometrissa synkimmät. Yritysten arvio tämänhetkisestä tilanteesta oli reilusti negatiivinen. Suhdanneodotukset ovat hiipuneet, mutta edelleen ennakoidaan tilanteen paranemista. Peräti kolme neljästä rakennusalan yrityksestä kertoi, että kysynnän puute rajoittaa toimintaa. Rakennusalan henkilöstömäärät ovat edelleen laskussa.

Palvelualalla tilanne on hieman alle keskitason, mutta myynti on jatkanut maltillista kasvua. Odotukset loppuvuodelle ovat varovaisen positiivisia. Teollisuudessa tilanne on myös alle normaalin, mutta yritykset odottavat piristymistä vuoden loppupuolella.

Yhteenveto

  • Kiinteistöpalvelut: tilanne yhä vaisu, mutta lähikuukausille pientä toiveikkuutta.
  • Rakentaminen: heikko tilanne, kysynnän puute suurin ongelma.
  • Palvelut ja teollisuus: loivaa kasvua, varovaisia merkkejä paremmasta.

Lue lisää suhdannebarometristä EK:n nettisivuilla.